wtorek, październik 26, 2021
   
Text Size

Czemu Kodály? (Wojciech Jankowski)

Czemu Kodály?

 

 

"Czemu Kodály?" jest wyborem tekstów: referatów, wykładów itp. - publikowanych i niepublikowanych, które "zebrały mi się" przez ostatnie 15 lat zajmowania się - w taki czy inny sposób - problematyką kodalyowską. Jeżeli ośmielam się nieskromnie z tekstów tych ułożyć - w ujęciu chronologicznym - i zaproponować Czytelnikom książkę, to czynię tak z kilku powodów.
(...) Mam nadzieję, że przedstawiony dalej wybór prac okaże się przydatny i pomocny nie tylko dla zrozumienia wielu niuansów kodalyowskiej pedagogiki, ale także dla kontynuacji naszych starań, by ruch kodalyowski w Polsce przeszedł z fazy "preparacyjnej", jak to określiłem w jednym z tekstów, w fazę możliwie szerokiego zastosowania.

źródło: Czemu Kodály?, "Od Autora" - W.Jankowski

 

W środowisku nauczycieli polskich szkół muzycznych Wojciech Jankowski jest osobą znaną jako autor i redaktor wielu prac wydanych przez Centralny Ośrodek Pedagogiczny Szkolnictwa Artystycznego (COPSA, obecnie - Centrum Edukacji Artystycznej), a także jako współautor reformy szkolnictwa muzycznego w latach 1969-1971. Ale profesjonalne kształcenie muzyczne nie jest jedynym nurtem Jego zainteresowań, prac i publikacji. Książka "Wychowanie muzyczne w szkole ogólnokształcącej", wydana w 1970 roku, zawiera przemyślenia autora na temat społecznej potrzeby powszechności nauczania muzyki i dużą porcję wiedzy o systemach i metodach istniejących i stosowanych w praktyce szkolnej w wielu krajach.
(...) Ci, którzy związani są z ruchem kodalyowskim, wiedzą jak wiele zawdzięczają Profesorowi Jankowskiemu. Ta książka, Jego zgoda na opublikowanie tekstów, jest jeszcze jednym przykładem gotowości do udziału i pomocy w rozwijaniu "spraw kodalyowskich" - za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni.

 

źródło: Czemu Kodály?, "Od Redakcji" - M.Jankowska

 

 
 
autor: Wojciech Jankowski.
seria: Pedagogika muzyczna Zoltána Kodálya. Materiały źródłowe i opracowania. Tom 8.
red.: Mirosława Jankowska.
wyd.: Akademia Muzyczna im. F. Chopina. Warszawa 2005.
 
SPIS TREŚCI

 

Od Redakcji .......... 3

Od Autora .......... 5

Czemu Kodály? .......... 8

Czym jest "Kodály"? .......... 15

Kodalyowska idea "Szkół Śpiewających" .......... 25

Wokół Kodálya II .......... 37

Czego uczą nas doświadczenia kodalyowskie? .......... 61

Metoda Kodálya na ścieżce regionalnej .......... 65

Panie i panowie! .......... 74

Światowe spotkania kodalyowskie w Helsinkach .......... 78

Dorobek polskich kodalyowców .......... 85

Perły w oprawie mistrza .......... 102

"Kodály" a inne koncepcje .......... 107

Wykaz wszystkich publikowanych tekstów Wojciecha Jankowskiego, dotyczących pedagogiki kodalyowskiej .......... 122

Wykaz tekstów polskich do pieśni Zoltána Kodálya. chóralnych i solowych, w tłumaczeniu  i opracowaniu muzycznym Wojciecha Jankowskiego .......... 125

Summary .......... 127

Stowarzyszenie im. Zoltána Kodálya w Polsce
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
40-025 Katowice
ul. Zacisze 3
KRS: 0000337652

Zaloguj się