piątek, lipiec 10, 2020
   
Text Size

image image image image
25 Międzynarodowe Sympozjum Kodályowskie 2021

25th

International Kodály Symposium 2021 - Poland 
   9 - 13 sierpnia 2021 KATOWICE         
Read the Full Story
Muzyka tradycyjna

P

olska muzyka tradycyjna - w programie studiów podyplomowych Akademii Muzycznej w Katowicach
Read the Full Story
Kurs edukacyjny Muzyka ludowa w edukacji małego dziecka   propozycja edukacyjna dla nauczycieli przedszkola
i edukacji wczesnoszkolnej, studentów kierunku edukacja przedszkolna
i wczesnoszkolna, a także dla osób pracujących z małymi dziećmi oraz rodziców.  
Read the Full Story
Relacja z konferencji Kodály 2017 - tradycje muzyczne w rodzinie, edukacji i kulturze. (Ewa Cichoń)

Z

amieszczamy link do relacji z konferencji KODÁLY 2017, autorstwa Ewy Cichoń.        
Read the Full Story

Stowarzyszenie im. Zoltána Kodálya w Polsce

Pożegnanie Mihálya Ittzésa

12 czerwca 2018 roku w wieku 80-lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny znawca twórczości Kodálya prof. dr Mihály Ittzés.

 

 

Profesor był wieloletnim wicedyrektorem oraz wykładowcą w Instytucie Zoltána Kodálya w Kecskémet na Węgrzech. Wielu z nas poznało go jako nie tylko wybitnego muzyka i pedagoga ale przede wszystkim człowieka o otwartym sercu. Pod koniec lat 70-tych Profesor gościł w naszej Akademii Muzycznej w Katowicach i być może był to pierwszy sygnał dla początkujących wówczas wykładowców, że „Kodálya” należy poznać od podstaw.

Tak też się stało i od 1980 roku rozpoczęła się  trwająca niemal 40-lat współpraca i przyjaźń. Za namową Profesora wielu z nas po kilka razy obyło krótkie staże w Instytucie. W ten sposób rozpoczęło się studiowanie „Kodálya”. Kolejnym krokiem była organizacja piętnastu polsko-węgierskich seminariów kodalyowskich, wydanie kilkunastu publikacji dotyczących szeroko pojętej koncepcji edukacji muzycznej Kodálya, przede wszystkim jednak zaszczepienie w wielu z nas potrzeby zmiany  myślenia o edukacji i o muzyce. Sam był niezwykle aktywny. Pisał, publikował i wciąż odkrywał twórczość Kodálya. Udzielał się w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kodalyowskim pełniąc w nim różne funkcje.

Wielokrotnie gościł w Akademii Muzycznej w Warszawie i Katowicach. Gościł również w naszych domach, gdzie przyjmowaliśmy Go jak członka rodziny. Jego rodzina była niezwykła, co czuło się kiedy spędzaliśmy z nią przemiłe  chwile. W domu Ittzésów zawsze było dużo muzyki i śpiewało się. Także my włączaliśmy się do tego muzykowania. Spotkaniom tym uroku dodawały wspaniałe domowe przetwory Małżonki – Katy. Takie właśnie wspomnienia będą  nam towarzyszyły, kiedy mówić i myśleć będziemy o Profesorze - wielkim człowieku i przyjacielu. Żegnamy Go z wielkim żalem.

 

Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia im. Zoltána Kodálya w Polsce.

Stowarzyszenie im. Zoltána Kodálya w Polsce
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
40-025 Katowice
ul. Zacisze 3
KRS: 0000337652

Zaloguj się